“Ο Δικός σου Online Ελληνικός Κόσμος„
Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 2/5/2024, 14:01


Σας ενημερώνουμε πως ως επισκέπτης έχετε μειωμένη πρόσβαση στην ιστοσελίδα μας.Για να αποκτήσετε πλήρη πρόσβαση, συνδεθείτε με το όνομα και τον κωδικό σας πρόσβασης ή κάντε τώρα την εγγραφή σας απολύτως δωρεάν.



Greek Cosmos » Ενημέρωση » Φάκελος » Γενικές » O αστακός που γλίτωσε την κατσαρόλα λόγω μεγέθους
Σελίδα 1 από 1 |


Mpompiras




O αστακός που γλίτωσε την κατσαρόλα λόγω μεγέθους  51e2da4af32df9e63491eaf4674eb8a5_S

Το 64 εκατοστών μαλακοαστρακοειδές σύρθηκε έξω από τη θάλασσα και πιστεύεται ότι είναι τουλάχιστον 60 ετών


Οι δαγκάνες του εικονιζόμενου υπερμεγέθους αστακού δεν θα είναι ποτέ... πιάτο ημέρας γιατί είναι τόσο μεγάλος που δεν χωράει σε κατσαρόλα.

Το 64 εκατοστών μαλακοαστρακοειδές σύρθηκε έξω από τη θάλασσα και πιστεύεται ότι είναι τουλάχιστον 60 ετών. Ιδιοκτήτης του τεράστιου αστακού είναι ο Max Gollop και είπε πως αυτό τον καιρό βρίσκεται σαν έκθεμα σε ενυδρείου και τον Σεπτέμβριο θα τον ρίξουν στη θάλασσα όπου και θα τον απελευθερώσουν.

«Δεν νομίζω στη ζωή μου να έχω ξαναδεί τόσο μεγάλο αστακό τόσο σε μέγεθος όσο και σε ηλικία. Οι ψαράδες πληρώνονται με το βάρος του αστακού αλλά όταν είναι υπέρβαροι τα ψαράδικα δεν τους αγοράζουν γιατί το κρέας τους είναι πολύ σκληρό για να καταναλωθεί. Μπορεί να πει κανείς ότι ο συγκεκριμένος αστακός γλίτωσε την κατσαρόλα λόγω βάρους» και συνέχισε:

«Ο αστακός θα παραμείνει στο ενυδρείο όλο το καλοκαίρι και μετά θα επιστρέψει στο φυσικό του περιβάλλον. Στα παιδιά η εικόνα του προκαλεί δέος και θαυμασμό».

O αστακός που γλίτωσε την κατσαρόλα λόγω μεγέθους  F1-astakos11

O αστακός που γλίτωσε την κατσαρόλα λόγω μεγέθους  F1-astakos

Πηγή:protothema

whiteangel




για το ΚΑΠΗ!!!!!

Mpompiras




Κοίτα να δεις που το μέγεθος τελικά μετράει Razz

whiteangel




το μεγεθος ομως εδω τον κατεστησε <ανικανο>.....προς βρωση εννοω...φυσικα



Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή:
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις