“Ο Δικός σου Online Ελληνικός Κόσμος„
Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 26/4/2024, 19:11


Σας ενημερώνουμε πως ως επισκέπτης έχετε μειωμένη πρόσβαση στην ιστοσελίδα μας.Για να αποκτήσετε πλήρη πρόσβαση, συνδεθείτε με το όνομα και τον κωδικό σας πρόσβασης ή κάντε τώρα την εγγραφή σας απολύτως δωρεάν.



Greek Cosmos » Ενημέρωση » Φάκελος » Τεχνολογικές Ειδήσεις » Παγκόσμια ανησυχία για το Flame malware
Σελίδα 1 από 1 |


gpasxalis




Παγκόσμια ανησυχία για το Flame malware Virus_4


Έχουν περάσει μόνο λίγες ημέρες από την ταυτοποίηση μιας νέας ψηφιακής απειλής με την κωδική ονομασία Flame και η διεθνής κοινότητα εμφανίζεται ιδιαίτερα ανήσυχη για τη δράση του malware. Τα Ηνωμένα Έθνη, μάλιστα, αναμένεται να εκδώσουν προειδοποίηση.


Ο Marco Obiso από τη Διεθνή Ένωση Τηλεπικοινωνιών του ΟΗΕ είπε ότι "[το Flame] είναι η πιο σοβαρή απειλή που έχουμε ανακαλύψει ποτέ [...] είναι ένα επικίνδυνο εργαλείο κατασκοπίας που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για επιθέσεις σε υποδομές κρίσιμης σημασίας". Η ΔΕΤ, μάλιστα, προειδοποιεί ότι το Flame ενδέχεται να επιτεθεί και σε άλλες χώρες μέσα στο άμεσο μέλλον.


Είναι ακόμη πολύ νωρίς για να γνωρίζουμε τι ακριβώς είναι το Flame και ποια είναι η αποστολή του. Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για ένα μεγάλο σε όγκο malware. Σύμφωνα με τη McAfee, μόνο το βασικό module αποτελείται από 650.000 γραμμές κώδικα.


Πηγή: pcmag

G_SkyKnight




Θα αντιμετωπιστεί σε χρόνο dt νομίζω...

gpasxalis




Δεν ξέρω κατα πόσο γρήγορα θα αντιμετωπιστεί! Αλλα είμαι σίγουρος οτι θα το καταπολεμήσουνε



Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή:
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις