“Ο Δικός σου Online Ελληνικός Κόσμος„
Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 26/4/2024, 15:30


Σας ενημερώνουμε πως ως επισκέπτης έχετε μειωμένη πρόσβαση στην ιστοσελίδα μας.Για να αποκτήσετε πλήρη πρόσβαση, συνδεθείτε με το όνομα και τον κωδικό σας πρόσβασης ή κάντε τώρα την εγγραφή σας απολύτως δωρεάν.



Greek Cosmos » Γενική Συζήτηση » Το παλιό σας κινητό έχει μέσα χρυσό ! ! !
Σελίδα 1 από 2 | Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο


efhkal




Το παλιό σας κινητό έχει μέσα χρυσό ! ! !  Ca47b436a7e56f1f13d2158

Γνωρίζετε ότι ο χρυσός και άλλα πολύτιμα μέταλλα μπορούν να ανακυκλωθούν από το κινητό σας τηλέφωνο ; Για την ακρίβεια περισσότερος χρυσός μπορεί να ανακτηθεί από έναν σωρό παλιών κινητών τηλεφώνων παρά από ένα ορυχείο (σε κάποιιες περιπτώσεις).
Ένας τόνος τηλεφώνων μπορεί να παραγάγει τουλάχιστον 280 γραμμάρια χρυσού, περίπου 140 γραμμάρια λευκόχρυσου και παλλάδιου, και 140 χιλιόγραμμα του χαλκού. Υπάρχει επίσης πλαστικό και γυαλί που μπορεί να ανακυκλωθεί.
Και όλο αυτό χωρίς τα υποπροϊόντα αποβλήτων της παραδοσιακής εξόρυξης χρυσού (και του καθαρισμού του).
Μιλάμε για τα βαριά μέταλλα και τις επικίνδυνες χημικές ουσίες όπως το κυανίδιο, τα οποία χρησιμοποιούνται κανονικά ή παράγονται κατά τη διάρκεια της διαδικασίας της εξόρυξης και του καθαρισμού. Υπάρχει επίσης η γεωλογική διαταραχή - καταστροφή των δασών κλπ.
Η ανακύκλωση τηλεφώνων γίνεται σε τεράστια κλίμακα από τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.
Δυστυχώς για μας το να δοκιμάσουμε να εξαγάγουμε αυτά τα μέταλλα από το τηλέφωνο στο σπίτι είανι πρακτικά αδυνατο.
Ο χρυσός, ο χαλκός, και ο λευκόχρυσος είναι πεπερασμένοι πόροι που θα εξαντληθούν σε μερικά έτη.
Η ανακύκλωση τηλεφωνικών συσκευών προσφέρει μια βιώσιμη επιλογή συντήρησης καθώς επίσης και έναν σαφή θετικό αντίκτυπο στην προστασία του περιβάλλοντος.
Αυτά για να ξέρετε πως οι καμπάνιες που κάνουν οι εταιρίες τα μέσα ενημέρωσης για το παλιό σας κινητό δεν είναι πάντα μόνο για την προστασία του περιβάλλοντος αλλά και κάποιων μεγάλων πορτοφολιών.


πηγη:kokoria

gpasxalis




Ενδιαφέρον ποστ... Happy

efhkal




τοσα παλια που εχω στο μαγαζι ενα σκουλαρικακι χρυσο για την μυτη θα το εφτιαχνα.....Razz

G_SkyKnight




Σαν το κινητό της φωτογραφίας έχω 3 Surprised

Fovero !!

gpasxalis




Να τα κρατήσεις Razz

G_SkyKnight




Τα άτιμα πάντως ακόμα λειτουργούν ρολόι

gpasxalis




Και αμα τα πετάξεις απο τον 5ο θα ζήσουν Razz

G_SkyKnight




Ναι το ξέρω... Δεν τα πετάω..! Ανεκτίμητης αξίας Razz

whiteangel




γι αυτο ολα τα μεγαλα καταστηματα κινητης τηλεφωνιας ειχαν μουρλαθει ενα διαστημα με την συλλογη και ανακυκλωση παλαιων συσκευων???????

Το παλιό σας κινητό έχει μέσα χρυσό ! ! !  Angelcar

G_SkyKnight




Σίγουρα..! Αυτό σκεφτόμουν πριν λίγο...

Και σου δίναν κάποια λεφτά για το κινητό σου... Σίγουρα λίγα αλλά κάτι έπαιρνες...

Να όμως ένας καλός λόγος να θέλουν τα κινητά πίσω..!

Mpompiras




Είμαι πλούσιοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς Very Happy Very Happy Very Happy

G_SkyKnight




Πόσα έχεις Razz ;

Mpompiras




έχω χάσει το μέτρημα μιλάμε Razz πάω να τα βάλω στην τράπεζα

G_SkyKnight




Χμμμ... Hmmm Σε ποια τράπεζα ; Razz

gpasxalis




Γιατι ρωτάς;; για να τα πάρεις εσυ; Razz

G_SkyKnight




Μπαααα... Μα πως σου πέρασε τέτοια ιδέα από το μυαλό ;

gpasxalis




Δεν ξέρω... συγγνώμη πάντως xD

G_SkyKnight




Χαχαχαχαχαχ... Εγώ ρωτουσα τελείως ενημερώτικά... Big Smile

Mpompiras




Παιδιά και να θέλετε δύσκολα...σε μια τράπεζα εκει στην Ελβετία Razz

G_SkyKnight




Για πες κι έχω επαφές Razz

efhkal




να αυτος που εβγαλε το τεραστιο ποσο ελβετια τον βρηκαμε.....ειχες κανει υπουργος η το λεγανε για να μας μπερδεψουν?????? Razz Razz

G_SkyKnight




Το λέγανε για να σας μπερδέψουν !

(Κάτσε μην φάμε και ξύλο τώρα...)

Όταν είπα επαφές... Εννουύσα κάτι διασυνδέσεις με Ελβετικούς Server... Τι φαντάστηκες..? Razz

efhkal




αστα αυτααααα.......δεν με πειθεις......καταλαβα πολυ καλα.....Razz Razz θελω τα μισα να μην μιλησω..... Cowboy

G_SkyKnight




Rules Κανόνας No 100.199.166 το απαγορεύει Razz Χαχαχαχαχαχ... Εντάξει... Θα μιλήσω ανοιχτά... Μπόμπιρα ! Ενδιαφέρομαι για παλιά κινητά Big Smile

efhkal




χαχαχαχαχαχαχ και φυσικα για συλεκτης εεεε?????μην παει το μυαλο μας σε κατι......ανοιγει στην ελβετια μια θυριδα....ουπς συγνωμη ενα μουσειο ηθελα να πω.......Razz



Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή:
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις