“Ο Δικός σου Online Ελληνικός Κόσμος„
Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 27/4/2024, 16:07


Σας ενημερώνουμε πως ως επισκέπτης έχετε μειωμένη πρόσβαση στην ιστοσελίδα μας.Για να αποκτήσετε πλήρη πρόσβαση, συνδεθείτε με το όνομα και τον κωδικό σας πρόσβασης ή κάντε τώρα την εγγραφή σας απολύτως δωρεάν.



Greek Cosmos » Ενημέρωση » Φάκελος » Υγεία » Αναπαστεριωμένο γάλα
Σελίδα 1 από 1 |


Μήνυμα 1οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Αναπαστεριωμένο γάλα
 20/2/2012, 01:23

G_SkyKnight




Αναπαστεριωμένο γάλα

Ξέρετε ότι αν το γάλα στο χάρτινο μπουκάλι δεν πουληθεί στην καθορισμένη χρονική διάρκεια επιστρέφει στη βιομηχανία για να ανα-παστεριωθεί και να ξαναγυρίσει στο σουπερμάρκετ; Απίστευτο; Ο νόμος επιτρέπει τις μεγάλες βιομηχανίες να επαναλάβουν τη διαδικασία έως 5 φορές, κάτι που αφήνει το γάλα χωρίς γεύση και τελικά χωρίς ποιότητα και διατροφική αξία.

Όταν το γάλα φτάνει στο σουπερμάρκετ για την πώληση, φέρνει έναν αριθμό στο κάτω μέρος της συσκευασίας του ή δίπλα στην ημερόμηνια λήξης (σπάνια - ελέγξτε πρώτα στο κάτω μέρος και μετά δίπλα στην ημερομηνία).

Αυτό το νούμερο είναι από το 1 έως το 5. Αρκεί να αγοράζετε γάλα που φέρει έως τον αριθμό 3, δηλαδή γάλα που έχει ανά-παστεριωθεί 2 φορές. Σας συμβουλεύουμε να μην αγοράζετε γάλα με αριθμό 4 ή 5 γιατί η ποιότητά του έχει καταστραφεί.

Αν αγοράζετε κασόνι με μπουκάλια γάλα, ο ίδιος αριθμός αναγράφεται στο κάτω μέρος του. Αν έχει τον αριθμό 1 σημαίνει ότι βγαίνει από το εργοστάσιο για πρώτη φορά, αλλά αν έχει τον αριθμό 4 σημαίνει ότι έχει ήδη γυρίσει πίσω στη βιομηχανία 3 φορές. Την επόμενη φορά που θα αγοράσετε γάλα, κοιτάξτε στον πάτο του μπουκαλιού. Μην αγοράσετε γάλατα με αριθμό 4 ή 5, ούτε ακόμα και με 3, αν είστε λεπτομερείς στις αγορές σας.

Αναπαστεριωμένο γάλα PwCwkΑναπαστεριωμένο γάλα EzHUK




Κυρίως αναδημοσιευμένο από: kardiologia.blogspot.com και ελάχιστα τροποποιημένο.

Μήνυμα 2οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 20/2/2012, 09:07

efhkal




πλακα κανεις..............καλα δεν εκανα εγω που δεν πλησιαζα γαλα????? τωρα που ξεκινησα να πινω εβαλες το θεμα κι εσυ?????

Μήνυμα 3οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 20/2/2012, 14:02

G_SkyKnight




efhkal έγραψε:πλακα κανεις..............καλα δεν εκανα εγω που δεν πλησιαζα γαλα????? τωρα που ξεκινησα να πινω εβαλες το θεμα κι εσυ?????

Για να σε κάνω προσεκτικότερη στις αγορές σου ;)

Μήνυμα 4οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 20/2/2012, 14:04

efhkal




Happy ευχαριστω....

Μήνυμα 5οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 20/2/2012, 14:26

G_SkyKnight




Τίποτα Very Happy Καλό είναι να ξέρουμε 5-6 πράγματα ώστε να προσέχουμε..!

Μήνυμα 6οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 20/2/2012, 14:38

gpasxalis




Ευχαριστούμε για την ενημέρωση φαστ Happy

Μήνυμα 7οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 21/2/2012, 08:39

whiteangel




δεν επινα που δεν επινα γαλα τωρα εχω και δικαιολογια....μπραβο fast

Αναπαστεριωμένο γάλα Angelcar

Μήνυμα 8οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 21/2/2012, 08:47

efhkal




εγω δεν εχω ενα καιρο που ειπα να το ξεκινησω....αλλα δεν το κοβω να κρατησει πολυ.....αχ βρε fast αχ βρε fast.....Razz Razz

Μήνυμα 9οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 21/2/2012, 12:01

G_SkyKnight




Βρε τι πάθαμε... Απλώς ρε παιδιά κοιτάτε από κάτω το γάλα που αγοράζετε..! Να αγοράζετε αυτά που έχουν αριθμό 0 ή 1

Για δικό σας καλό το έβαλα, για να σας προστατέψω κι εσάς... Είπα κι εγώ να μοιραστώ αυτήν την τόσο σημαντική πληροφορία μαζί σας Razz

Να μην το κάνω ;

Μήνυμα 10οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 21/2/2012, 12:08

efhkal




χαχαχαχαχααχ ε καλα μωρε σε συγχωρουμε.......εγω θα το κοιταζω το γαλα....που θα αγοραζω για τους αλλους.....Razz Razz

Μήνυμα 11οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 21/2/2012, 19:44

Mpompiras




Τότε να πίνουμε γάλα απευθείας απο τις αγελάδες Razz

Μήνυμα 12οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 21/2/2012, 19:49

gpasxalis




χαχαχα δεν μας φαντάζομαι να το κάνουμε αυτο Razz

Μήνυμα 13οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 21/2/2012, 19:52

efhkal




Mpompiras έγραψε:Τότε να πίνουμε γάλα απευθείας απο τις αγελάδες Razz

χαχαχααχαχα...και μονο που φανταστηκα την εικονα πειστικα.....Razz Razz

Μήνυμα 14οΑναπαστεριωμένο γάλα Empty Απ: Αναπαστεριωμένο γάλα
 21/2/2012, 19:59

gpasxalis




χαχαχαχ και εγώ Razz



Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή:
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις