“Ο Δικός σου Online Ελληνικός Κόσμος„
Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 7/5/2024, 11:28


Σας ενημερώνουμε πως ως επισκέπτης έχετε μειωμένη πρόσβαση στην ιστοσελίδα μας.Για να αποκτήσετε πλήρη πρόσβαση, συνδεθείτε με το όνομα και τον κωδικό σας πρόσβασης ή κάντε τώρα την εγγραφή σας απολύτως δωρεάν.



Greek Cosmos » Ενημέρωση » Φάκελος » Τεχνολογικές Ειδήσεις » Αλλάζει η πολιτική απορρήτου στις υπηρεσίες της Google
Σελίδα 1 από 1 |


gpasxalis




Αλλάζει η πολιτική απορρήτου στις υπηρεσίες της Google Google_11

Η Google ανακοίνωσε ότι μέσα στις επόμενες εβδομάδες θα αλλάξουν οι όροι των υπηρεσιών της, σε ό,τι έχει να κάνει με την πολιτική απορρήτου και τη χρήση των προσωπικών δεδομένων. Οι πρώτες αντιρρήσεις, πάντως, έχουν ήδη αρχίσει να διατυπώνονται.


Η εταιρεία πρόκειται να αντικαταστήσει τις 60 και πλέον πολιτικές απορρήτου των υπηρεσιών της με μία που θα ισχύει για όλα της τα προϊόντα. Σύμφωνα με τη Google, το νέο καθεστώς θα είναι πολύ πιο απλό από το προηγούμενο δαιδαλώδες σύστημα και οι διάφορες υπηρεσίες της εταιρείας θα μπορούν να ανταλλάσσουν δεδομένα που συλλέγουν για τον εκάστοτε χρήστη. Έτσι, οι προτιμήσεις του Χ ανθρώπου στο Google+ θα χρηστιμοποιούνται για την εμφάνιση σχετικών αποτελεσμάτων στη μηχανή αναζήτησης. Φυσικά, η νέα πολιτική θα επιτρέψει στη Google να "σερβίρει" στον κάθε χρήστη διαφημίσεις που σχετίζονται με τις δραστηριότητές του.


Ωστόσο, οι πρώτες αντιδράσεις είναι ήδη γεγονός. Κάποιοι αναλυτές λένε ότι οι προτιμήσεις του σήμερα δε θα είναι απαραίτητα και προτιμήσεις του αύριο, οπότε οι διαφημίσεις και τα απολέσματα των αναζητήσεων μπορεί να μην ανταποκρίνονται καθόλου στο προφίλ του εκάστοτε χρήστη. Ομοίως, πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της Google με πολλούς ρόλους την ίδια στιγμή. Για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να ψάξει κάτι στο Internet για προσωπικούς λόγους κι αμέσως μετά να αναζητήσει κάτι που του ανέθεσε ο προϊστάμενός του. Έτσι, δημιουργείται ένα σύνολο προτιμήσεων, το οποίο όμως αποτελεί πρόχειρη σύνθεση επιμέρους ταυτοτήτων.


Η νέα πολιτική απορρήτου θα τεθεί σε ισχύ την 1η Μαρτίου και θα είναι υποχρεωτική για όλους, κάτι που επίσης δεν αρέσει σε πολλούς ειδικούς και μη.

Πηγή: e-pcmag.gr

G_SkyKnight




gpasxalis έγραψε:Ωστόσο, οι πρώτες αντιδράσεις είναι ήδη γεγονός. Κάποιοι αναλυτές λένε ότι οι προτιμήσεις του σήμερα δε θα είναι απαραίτητα και προτιμήσεις του αύριο, οπότε οι διαφημίσεις και τα απολέσματα των αναζητήσεων μπορεί να μην ανταποκρίνονται καθόλου στο προφίλ του εκάστοτε χρήστη. Ομοίως, πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της Google με πολλούς ρόλους την ίδια στιγμή. Για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να ψάξει κάτι στο Internet για προσωπικούς λόγους κι αμέσως μετά να αναζητήσει κάτι που του ανέθεσε ο προϊστάμενός του. Έτσι, δημιουργείται ένα σύνολο προτιμήσεων, το οποίο όμως αποτελεί πρόχειρη σύνθεση επιμέρους ταυτοτήτων.

Κι εγώ υπερ αυτής της άποψης είμαι !

efhkal




εγω ψαχνω για ολη την γειτονια οτι χρειαζεται......για ολους τους πελατες οτι θελουν......τι προσωπικοτητα θα ειμαι...τι πληροφοριες θα μου στελνουν...τι διαφημησεις...οιμε......Happyπαμε για ενα ακομη φεις?

G_SkyKnight




efhkal έγραψε:εγω ψαχνω για ολη την γειτονια οτι χρειαζεται......για ολους τους πελατες οτι θελουν......τι προσωπικοτητα θα ειμαι...τι πληροφοριες θα μου στελνουν...τι διαφημησεις...οιμε......Happyπαμε για ενα ακομη φεις?

εεε έτσι θα καταντήσει... Fade out...



Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή:
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις