“Ο Δικός σου Online Ελληνικός Κόσμος„
Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 7/5/2024, 09:39


Σας ενημερώνουμε πως ως επισκέπτης έχετε μειωμένη πρόσβαση στην ιστοσελίδα μας.Για να αποκτήσετε πλήρη πρόσβαση, συνδεθείτε με το όνομα και τον κωδικό σας πρόσβασης ή κάντε τώρα την εγγραφή σας απολύτως δωρεάν.



Greek Cosmos » Ενημέρωση » Φάκελος » Τεχνολογικές Ειδήσεις » Η Intel ετοιμάζεται για την εποχή των 14 νανομέτρων
Σελίδα 1 από 1 |


gpasxalis




Η Intel ετοιμάζεται για την εποχή των 14 νανομέτρων Fab42

Εδώ και λίγες ημέρες έχει αρχίσει η κατασκευή του Fab 42 στην Arizona των Ηνωμένων Πολιτειών. Πρόκειται για το πρώτο εργοστάσιο μαζικής παραγωγής της Intel, στο οποίο θα κατασκευάζονται επεξεργαστές με βάση τη μέθοδο ολοκλήρωσης των 14 νανομέτρων.


Η ανέγερση και ο εξοπλισμός του εργοστασίου θα στοιχίσουν πάνω από 5 δισεκατομμύρια δολάρια, ποσό-ρεκόρ για την εταιρεία. Επιπλέον, το νέο εργοστάσιο θα είναι συμβατό με wafers των 450mm, κάτι που μεταφράζεται σε οικονομικά οφέλη σε σχέση με την τρέχουσα γενιά των 300mm wafers που παρουσίασε η Intel το 2001.


Το Fab 42 αναμένεται να λειτουργήσει μέσα στο 2013.

Πηγή: e-pcmag.gr

G_SkyKnight




Μια χαρά για την Intel !! Βλέπω την AMD να πηγαίνει καθοδικά στο μέλλον ↓

gpasxalis




και εγώ αυτο βλέπω :Ρ

efhkal




εεεεε αφου το βλεπετε εσεις τρελλη ειμαι εγω να μην το δω????Razz

G_SkyKnight




efhkal έγραψε:εεεεε αφου το βλεπετε εσεις τρελλη ειμαι εγω να μην το δω????Razz

Όχι... Ήταν υποθετικό το «βλέπω» xD Για πες μας την γνώμη σου !

efhkal




παντα ψηλα την ειχα την intel απλα τωρα θα ανεβει περισσοτερο.....;)

G_SkyKnight




efhkal έγραψε:παντα ψηλα την ειχα την intel απλα τωρα θα ανεβει περισσοτερο.....;)

Άρα συμφωνούμε xD

Νόμιζα ότι δεν θα έλεγες ότι θα ανέβει...

efhkal




χαχαχαχαχαχχαα....τολμαω? Razz

G_SkyKnight




efhkal έγραψε:χαχαχαχαχαχχαα....τολμαω? Razz

Κάτσε, ακόμα το SOPA και το PIPA δεν ισχύουν Razz Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο Looking to the sky

gpasxalis




η INTEL δεν γίνεται αν πάει ψηλότερα ;) μία είναι η κατασκευάστρια επεξεργαστων

G_SkyKnight




gpasxalis έγραψε:η INTEL δεν γίνεται αν πάει ψηλότερα ;) μία είναι η κατασκευάστρια επεξεργαστων

Πολλοί αγοράζουν της AMD Oops

gpasxalis




Νομίζω οτι όσοι θέλουν ποιότητα πέρνουν Intel...

G_SkyKnight




gpasxalis έγραψε:Νομίζω οτι όσοι θέλουν ποιότητα πέρνουν Intel...

Ναι... Ανάλογα πάλι... οι Phenom της AMD δεν πέρασαν και απαρατήρητοι ;)

gpasxalis




Ναι δεν είναι όμως σαν τους i5 της Intel...

G_SkyKnight




gpasxalis έγραψε:Ναι δεν είναι όμως σαν τους i5 της Intel...

i5 Χμμ... Ανταγωνίζονται πολύ... Δεν μπορώ να εκφέρω εύκολα γνώμη ! Σίγουρα όχι σταν τους i7 όμως...

gpasxalis




κοιτα μιλάμε για λογικά πράγματα... δεν θα αγόραζα i7 εκτος και άμα κέρδιζα το λοτο... i5 το συζητούσα.. αλλα με τιποτα δεν θα έπερνα AMD ακόμα και τον Phenom που έχω ακούσει οτι είναι καλος

G_SkyKnight




Ε ναι ρε... Αλλά σου λέω πολύ τους προτιμούν λόγω τιμής... Άσχετα που οι Intel μπορούν να δεχθούν παραπάνω overclocking !

gpasxalis




αυτο ακριβώς είναι που σκέφτομαι ;)



Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή:
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις