“Ο Δικός σου Online Ελληνικός Κόσμος„
Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 7/5/2024, 12:09


Σας ενημερώνουμε πως ως επισκέπτης έχετε μειωμένη πρόσβαση στην ιστοσελίδα μας.Για να αποκτήσετε πλήρη πρόσβαση, συνδεθείτε με το όνομα και τον κωδικό σας πρόσβασης ή κάντε τώρα την εγγραφή σας απολύτως δωρεάν.



Greek Cosmos » Ενημέρωση » Φάκελος » Τεχνολογικές Ειδήσεις » Η Fujitsu αναπτύσσει...."καλοήθη" ιό
Σελίδα 1 από 1 |


gpasxalis




Η Fujitsu αναπτύσσει...."καλοήθη" ιό Cybatt

Το ρεπορτάζ από τη μακρινή Ιαπωνία αναφέρει ότι η Fujitsu ολοκληρώνει αυτό τον καιρό την ανάπτυξη ενός malware, το οποίο όμως είναι κάθε άλλο παρά κακόβουλο. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε να επιτίθεται στους ...επιτιθέμενους.


Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του ιαπωνικού υπουργείου Άμυνας, το οποίο έχει αναθέσει στη Fujitsu την ανάπτυξη ενός κυβερνο-όπλου για χρήση ενάντια στους hackers. Ο συγκεκριμένος "καλοήθης" ιός ανιχνεύει την πηγή της επίθεσης και μπλοκάρει τα συστήματα που συμμετέχουν σ' αυτή, εξουδετερώνοντας έτσι τους υπολογιστές των hackers. Σύμφωνα με πληροφορίες, το συγκεκριμένο malware είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό απέναντι σε επιθέσεις DDoS (Distributed Denial of Service), ενώ τα πάει πολύ καλά και όταν βρίσκεται αντιμέτωπο με προσπάθεια υποκλοπής δεδομένων.


Η ιδέα της ενεργητικής αντεπίθεσης αρχίζει να κερδίζει έδαφος τον τελευταίο καιρό στους κύκλους των ειδικών που ασχολούνται με θέματα ασφαλείας. Η εμπειρία έχει δείξει ότι η ενίσχυση της άμυνας δεν είναι αρκετή και πολλές επιθέσεις δεν αποτρέπονται τελικά, παρά τα "οχυρωματικά έργα".


Η Ιαπωνία έχει βρεθεί επανειλημμένως στο στόχαστρο hackers, με την Κίνα και τη Βόρεια Κορέα να έχουν κατηγορηθεί πολλές φορές ως εμπνευστές των κατά καιρούς επιθέσεων.

Πηγή: e-pcmag.gr

G_SkyKnight




Πολύ θέλω να το δω αυτό και να το βάλω στο PC μου !!

efhkal




χμμμμμ καλο ακουγεται αν μπορεσουν οσοι το χρησιμοποιησουν να κρατησουν το μετρο.....

gpasxalis




και εγώ το θέλω Happy

G_SkyKnight




gpasxalis έγραψε:και εγώ το θέλω Happy

Ας περιμένουμε να δούμε... και φυσικά θέλω να δω αν θα συνοδεύεται από τιμή !!

gpasxalis




Δεν νομίζω... αλλα ποιος ξερει xD

Mpompiras




Να σαι καλά ρε Ιαπωνίαααα...ήρθε ώρα για αντεπίθεση Guns

gpasxalis




μου αρέσει η σκέψη σου :Ρ



Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή:
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις