“Ο Δικός σου Online Ελληνικός Κόσμος„
Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 21/2/2018, 08:47

Σας ενημερώνουμε πως ως επισκέπτης έχετε μειωμένη πρόσβαση στην ιστοσελίδα μας.Για να αποκτήσετε πλήρη πρόσβαση, συνδεθείτε με το όνομα και τον κωδικό σας πρόσβασης ή κάντε τώρα την εγγραφή σας απολύτως δωρεάν.

Greek Cosmos » Γενική Συζήτηση » Η ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΒΡΕΦΟΔΟΧΟΣ
Σελίδα 1 από 1 |

Μήνυμα 1ο Η ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΒΡΕΦΟΔΟΧΟΣ
 Την / Το 23/10/2012, 21:41

Αφορμή για αυτό το θέμα στάθηκε μια Φώτο που είδα σε ένα άλλο φόρουμ τυχαία…..

Έψαξα να βρω Φώτο και απλά κάποιες είναι συγκλονιστικές….

1947-1950 η περίοδος εκείνη όπου στην Αθήνα υπήρχε θλίψη, φτώχεια, απαισιοδοξία και εθνικός διχασμός….. χρόνια που ανάγκασαν την ελληνίδα μανά να αφήνει τα μωράκια της όπου βρει ….. το πιο γνωστό μέρος σε όλους μας είναι το βρεφοκομείο Αθηνών ……
Στο βρεφοκομείο αυτό λοιπόν υπήρχε έξω από την πόρτα η περίφημη βρεφοδόχος ….
Κάτι σαν συρτάρι-κρεβατάκι στο οποίο οι αποφασισμένες μάνες κρυφά ντροπιασμένα και φοβισμένα εγκατέλειπαν τα σπλάχνα τους …….οσο διάβαζα για την βρεφοδόχο και όσο έβλεπα τις Φώτο αναφώνησα πολλές φορές «αχ παναγία μου»και σκέφτηκα πόσες μπορεί να είναι οι δυσάρεστες καταστάσεις πάνω σε αυτόν τον πλανήτη που να μας κάνουν να πούμε αυτή την έκφραση……
Κάποιοι είπαν ότι ήταν μια λυση… επιπονη αλλά λύση για τις μητέρες που δεν μπορούσαν να τα μεγαλώσουν και από το να τα αφήσουν κάπου στο κρύο έξω από κάποια πόρτα αυτή η λύση ήταν προτιμοτερη …..εγω η μόνη σκέψη μου από την στιγμή που είδα την Φώτο…..

“κάτι από το παρελθόν που δεν το βλέπω με νοσταλγία”

Όταν ο Που Να Το Φανταστώ γνωρισε την Δεν Ήξερες Δεν Ρώταγες γεννήθηκε η Άγνοια....!!!!!!

Μήνυμα 2ο Απ: Η ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΒΡΕΦΟΔΟΧΟΣ
 Την / Το 25/10/2012, 22:32

αναφώνησα πολλές φορές «αχ παναγία μου»και σκέφτηκα πόσες μπορεί να είναι οι δυσάρεστες καταστάσεις πάνω σε αυτόν τον πλανήτη που να μας κάνουν να πούμε αυτή την έκφραση……

ουτε να το σκεφτεσαι...........

για δες για παραδειγμα!!!!!!!

http://www.greekcosmos.biz/t4540-topic

Μήνυμα 3ο Απ: Η ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΒΡΕΦΟΔΟΧΟΣ
 Την / Το 25/10/2012, 22:43

οσο για την <<βρεφοδοχο>>

Η Βρεφοδόχος «επιστρέφει» στην Ευρώπη

στην Κεντρική και την Ανατολική Ευρώπη, τις βαλτικές χώρες, ως και την Γερμανία, την Αυστρία, την Πολωνία, την Τσεχία και την Ρουμανία. Η νομοθεσία πολλών από αυτές τις χώρες ενθαρρύνει την εξάπλωσή τους, ενώ σε πολλές από αυτές υπάρχουν στοιχεία ώστε να μπορεί να επικοινωνήσει μια μητέρα και να ζητήσει το παιδί της αν αλλάξει γνώμη.

http://www.tovima.gr/world/article/?aid=464243

Δεν ειναι παρελθον.........ειναι παρον και μελλον........<<ωχ Παναγια μου>>

Μήνυμα 4ο Απ: Η ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΒΡΕΦΟΔΟΧΟΣ
 Την / Το 26/10/2012, 20:12

δυστυχως.....και αν δεν ειναι η βρεφοδοχος θα ειναι καποιος καδος οπως εχουμε ακουσει συχνα.....καποια πορτα καπου τελος παντων που καποιες που θελουν να λεγοντε μανες θα ακουμπησουν ενα νεογενητο μωρακι με την δικαιολογια μιας καλυτερης τυχης....

Όταν ο Που Να Το Φανταστώ γνωρισε την Δεν Ήξερες Δεν Ρώταγες γεννήθηκε η Άγνοια....!!!!!!

Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή:
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Δωρεάν φόρουμ | © PunBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Sosblog